ŠKODA HORAL MTB MARATÓN 2022 – TRASY

 

HORAL KREJZI
(v roku 2022 bude? nebude? realizovaná!)

Trať HORAL KREJZI z ponuky tratí tou najdlhšou a najtažšou. Po niekoľkých rokoch sa táto trať v roku 2013 vrátila v jej legendárnom tvare. Možno pre necyklistov alebo rekreačných cyklistov sa bude táto trať zdať ako extrémna. Jej parametre sú úctihodné: jej dĺžka je 133 km a celkové prevýšenie presahuje 4690m. Dokonca je jednou z najkrajších slovenských cyklo-maratónskych trás a aj jedinou príležitosťou vyjsť počas pretekov na Kráľovu Hoľu, ktorá je vysoká 1948m. V celej strednej a východnej Európe, zrejme nenájdete maratón, kde sa cyklisti dostanú do takej nadmorskej výšky. Atraktivitou okolia, pestrosťou a cyklo-technickou náročnosťou sa môže rovnať slávnym maratónom v iných krajinách.

Dĺžka: 133 km
Štart / Cieľ: Svit
Najnižší bod: 718 m.n.m.
Najvyšší bod: 1 930 m.n.m.
Celkové stúpanie: 4 690 m.
Celkové klesanie: 4 690 m.
Piktogram HORAL LEJZI

HORAL LEJZI

Nenechajte sa oklamať názvom tejto trate. Nie je to trasa, ktorú môžu  absolvovať netrénovaní alebo leniví cyklisti. Jej dĺžka je 80 km a celkové prevýšenie prekračuje 2500 m. Bez tréningu to naozaj nepôjde. 2x sa cyklisti dostanú na úroveň nadmorskej výšky 1400m a v oblasti Panskej hole sa cyklisti dostanú aj do vysokohorského prostredia nad úroveň lesa.

HORAL LEJZI je traťou pre Slovenský pohár kategórie ŽENY a v roku 2020, keďže trasa HORAL KREJZI nebude, tak aj pre kategóriu MUŽI.  Taktiež bol trasou Európskeho šampionátu 2017 pre kategórie WOMEN ELITE a WOMEN MASTERS

Profil HORAL LEJZI

HORAL SENZI

Trať HORAL SENZI bola povýšená pred pár rokmi na „polmaratón“. V minulosti bola pravdepodobne neférovo zaraďovaná do kategórie nemaratón „detská“ trať. Takže teraz je tam, kde by mala byt už dávno byť. Dĺžka trasy je 48km a prevýšenie 1500m.

Táto trasa sa započítava do Slovenského pohára v kategórii JUNIORI a JUNIORKY.

Profil HORAL SENZI

HORAL ÍZI

Najnovšia trať mala premiéru v roku 2013. Je to naozaj niečo odlišné. Vlastne táto trať nie je maratón, ale niečo ako „prípravka na maratón“. Hoci jej aktuálna dĺžka narástla, v roku 2020, na 33km (pôvodne 28 km) a celkové prevýšenie je 950 m, stále je táto trať vhodná dokonca pre ľudí, ktorí chcú ochutnať maratónsku atmosféru a ich kondícia im nedovolí dokončiť ten ozajstný maratón.

Táto trasa sa započítava do Slovenského pohára v kategórii KADETI a KADETKY.

Profil HORAL ÍZI

HORAL DEJZI – ŠKODA FAMILY

Táto trasa je určená iba pre rodinné tími (dospelí + aspoň jedno dieťa). Ide pozdĺž lesných asfaltových ciest, takže može byť dokončená dokonca s dieťaťom v prívesnom vozíku. Iba malá časť trate ide po nespevnených cestách.

Dĺžka trasy je 17km a prevýšenie 350m.

Profil HORAL DEJZI

 STRUČNE Z HISTÓRIE

Prvý ročník Horala sa uskutočnil v roku 2000, ako reakcia na rastúcu popularitu vytrvalostných pretekov na horských bicykloch pre rekreačných cyklistov, ako aj tých viac trénovaných.

Trojdenný etapový HORAL TOUR začal písať svoju históriu v roku 2009. Až do roku 2015, kedy sme jeho činnosť prerušili, to boli jediné etapové MTB preteky na Slovensku.

MTB Cyclomaratón HORAL spolu s etapovým HORAL TOUR nie sú preteky len pre vytrvalostných športovcov. Výber trás rôznej náročnosti a kategórií je viac. Trate sú vybrané tak, aby si cyklisti všetkých výkonností mohli zvoliť tú svoju.

HORAL je súčasťou mnohých slovenských aj medzinárodných seriálov. Zo všetkých vymenujme aspoň: INTER MOUNTAIN SERIES, SLOVAK XCM TOUR a od roku 2014 aj ŠKODA BIKE OPEN TOUR.