ŠKODA HORAL MTB MARATÓN 2024

TRASY

HORAL KREJZI 116km

HORAL LEJZI 75km

HORAL SENZI 62km

HORAL ÍZI 30km

KREJZI

Trať HORAL KREJZI je z ponuky tratí tou najdlhšou a najnáročnejšou. Jej prevažná časť je vedená pohorím Kozie chrbty. Na dotyk s územím NAPANTu  a NP Slovenský Raj sa dostane po dlhom stúpaní zo Spišského Bystrého do Smrečinského sedla.  Ďalej pokračuje na Pusté pole a Zbojníckou dolinou po cyklotrase pod Kráľovu hoľu do Predného sedle. Z Predného sedla po rozbitej asfaltke na vrchol Kráľovej hole (1948 mnm). Nasleduje návrat do Smrečinského sedla a cez Liptovskú Tepličku na Panskú hoľu a späť do Liptovskej Tepličky. Návrat do Svitu vedie opäť cez pohorie Kozie chrbty.

Možno pre necyklistov alebo rekreačných cyklistov sa bude táto trať zdať ako extrémna. Jej parametre sú naozaj úctyhodné: jej dĺžka je 116 km a celkové prevýšenie dosahuje 4000m.  Trasa HORAL KREJZI je atraktivitou okolia, pestrosťou a náročnosťou veľmi zaujímavou  voľbou s prísľubom nezabudnuteľných zážitkov.

Poznámka:
Kliknutím na odkaz „Zobraziť na mapy.cz“  v ľavom dolnom rohu mapy sa dostanete na web mapy.cz so zobrazením výškového profilu trasy a s možnosťou vyexportovať si GPX záznam trasy.
Dĺžka: 116 km
Štart / Cieľ: Svit
Najnižší bod: 718 m.n.m.
Najvyšší bod: 1 948 m.n.m.
Celkové stúpanie: 4 000m.
 
 
 
 
Pre Slovenský pohár MTB XCM je táto trasa pre kategórie:
 
 
Muži Elite+U23 rokov HORAL KREJZI – 102km
Muži Masters A 30 – 39 rokov HORAL KREJZI
Muži Masters B 40 – 49 rokov HORAL KREJZI
Muži Masters 50 rokov a starší HORAL KREJZI

LEJZI

Nenechajte sa oklamať názvom tejto trate. Nie je to trasa, ktorú môžu  absolvovať netrénovaní alebo leniví cyklisti. Jej dĺžka je 75 km a celkové prevýšenie je 2400 m. Bez tréningu to naozaj nepôjde. Cyklisti musia vyšliapať, okrem iného, 2x na úroveň nadmorskej výšky 1400m do Smrečinského sedla a na Panskú hoľu.

Na rozdiel od trasy KREJZI cyklisti nebudú absolvovať Kráľovu hoľu.

HORAL LEJZI je traťou pre Slovenský pohár kategórie ŽENY.  Taktiež bola trasou Európskeho šampionátu 2017 pre kategórie WOMEN ELITE a WOMEN MASTERS

Poznámka:
Kliknutím na odkaz „Zobraziť na mapy.cz“  v ľavom dolnom rohu mapy sa dostanete na web mapy.cz so zobrazením výškového profilu trasy a s možnosťou vyexportovať si GPX záznam trasy.

Pre Slovenský pohár MTB XCM je táto trasa pre kategórie:

 

Ženy Elite+U23 rokov HORAL LEJZI – 58km

SENZI

Trasa HORAL SENZI svojimi parametrami: dĺžkou 62km a prevýšením 1900 výškových metrov patrí do kategórie polmaratónov. Rozdiel oproti trase LEJZI je v tom, že cyklisti neabsolvujú úsek Liptovská Teplička – Panská hoľa a späť. Tým si ušetria jedno dlhé a ťažké stúpanie.

Táto trasa sa započítava do Slovenského pohára v kategórii JUNIORI a JUNIORKY.

Poznámka:
Kliknutím na odkaz „Zobraziť na mapy.cz“  v ľavom dolnom rohu mapy sa dostanete na web mapy.cz so zobrazením výškového profilu trasy a s možnosťou vyexportovať si GPX záznam trasy.

Pre Slovenský pohár MTB XCM je trasa pre kategórie:

 

Ženy Masters A 30-39 rokov HORAL SENZI   
Ženy Masters 40 rokov a staršie HORAL SENZI
Juniori 17-18 rokov HORAL SENZI
Juniorky 17-18 rokov HORAL SENZI

ÍZI

Táto najnovšia trať mala premiéru v roku 2013. Oproti maratónskym tratiam je to naozaj niečo odlišné. Vlastne táto trať nie je maratón, ale niečo ako „prípravka na maratón“. Hoci jej aktuálna dĺžka narástla na 30km a celkové prevýšenie je tesne pod 1000 m, stále je táto trať vhodná aj pre ľudí, ktorí chcú ochutnať maratónsku atmosféru a ich kondícia im nedovolí dokončiť ten ozajstný maratón.

Poznámka:
Kliknutím na odkaz „Zobraziť na mapy.cz“  v ľavom dolnom rohu mapy sa dostanete na web mapy.cz so zobrazením výškového profilu trasy a s možnosťou vyexportovať si GPX záznam trasy.

Táto trasa sa započítava do Slovenského pohára MTB XCM pre kategórie:

 

Kadeti 15-16 rokov HORAL ÍZI
Kadetky 15-16 rokov HORAL ÍZI 

STRUČNE Z HISTÓRIE

Prvý ročník Horala sa uskutočnil v roku 2000, ako reakcia na rastúcu popularitu vytrvalostných pretekov na horských bicykloch pre rekreačných cyklistov, ako aj tých viac trénovaných.

Trojdenný etapový HORAL TOUR začal písať svoju históriu v roku 2009. Až do roku 2015, kedy sme jeho činnosť prerušili, to boli jediné etapové MTB preteky na Slovensku.

MTB Cyclomaratón HORAL spolu s etapovým HORAL TOUR nie sú preteky len pre vytrvalostných športovcov. Výber trás rôznej náročnosti a kategórií je viac. Trate sú vybrané tak, aby si cyklisti všetkých výkonností mohli zvoliť tú svoju.

HORAL je súčasťou mnohých slovenských aj medzinárodných seriálov. Zo všetkých vymenujme aspoň: INTER MOUNTAIN SERIES, SLOVAK XCM TOUR a od roku 2014 aj ŠKODA BIKE OPEN TOUR.

UEC MAJSTROVSTVÁ EURÓPY v MTB MARATÓNE

V roku 2017 na Horalovi účastníci z 23. európskych krajín bojovali o tituly majstrov Európy v rámci oficiálnych UEC majstrovstiev Európy v MTB maratóne. A to ako v kategóriách ELITE, tak aj MASTERS.

O tituly ME MTB XCM 2017, malo záujem viac ako 250 reprezentantov z 23 európskych krajín. Na štarte stál aj trojnásobný majster sveta v horskom cyklistickom maratóne Alban Lakata z Rakúska, vlaňajší MS Tiago Ferreira z Portugalska, Christina Kollman a Hermann Pernsteiner z Rakúska, Katarzyna Sosna z Poľska, Sally Bigham z Veľkej Británie, Karl Platt, Markus Kaufmann a Simon Stiebjahn z Nemecka, Sebastien Carabin z Belgicka, Piotr Brzózka z Poľska, Kristián Hynkek a Matouš Ulman z Českej republiky. Zo slovenských bikerov boli na štarte okrem iných TOMÁŠ VIŠŇOVSKÝ, JANKA KESEG ŠTEVKOVÁ, MARTIN HARING, MATEJ ULÍK, sestry JUHÁSOVÉ.

Zo 188. prihlásených pretekárov vo všetkých kategóriach stálo dnes nakoniec na štarte ME MTB XCM 183 bikerov.

Ako prvé dojazdili do cieľa ženy, na ktoré čakala trať dlhá 78. kilometrov s celkovým prevýšením 2 500 metrov. Majsterkou Európy MTB v maratóne 2017 sa stala v kategórii ženy Elite Rakušanka Christina Kollmann (Team Texpa Simplon) s časom 3:36:22 hod. Druhá Španielka Claudia Galicia Cotrina (CERDANYA SKIMO TEAM) zaostala za víťazkou 6:46 min. Tretia skončila Rakušanka Angelika Tazreiter (Polizei SV Graz/ Bigtime Maishofen) s mankom 6:52 min. Na peknom 10. mieste skončila Slovenka JANKA KESE ŠTEVKOVÁ (Outsiterz) so stratou 19:31 min.

Kategóriu ženy Masters 30 -34 ovládla domáca pretekárka BARBARA ŠKANDÍKOVÁ (Športový klub HORAL-ALTO Slovakia Svit). Ketegóriu ženy Masters 35 – 39 vyhrala Talianka Patrizia Damato (TEAM BSR), najrýchlejšou v kategórii ženy Masters 40 – 44 bola Talianka Lorena Zocca (S.C. BARBIERI). Ženy Masters 45 – 49 ovládla nemecká bikerka Katrin Schwing (Katrin Schwing Trek Team).

Na rovnakej trati ako ženy, bojovali o víťazstvo muži Masters 40 a viac. Kategóriu muži Masters 40 – 44 ovládol Slovák JAN HALIK (Norwit-Cyklomax Slovakia). Prvým v cieli v kategórii muži Masters 45 – 49 bol Fabrizio Pezzi (AVIS PRATOVECCHIO ERREPI LEE COUGAN) z Talianska. Kategóriu muži Masters 50 – 54 vyhral Gilberto Perini (AVIS PRATOVECCHIO ERREPI LEE COUGAN), najrýchlejším medzi muži Masters 55 – 59 bol Matthias Ball (Katrin Schwing Trek Team). Ako prvý prešiel cieľom v kategórii muži Masters 60 – 64 Marcello Bartolozzi (A.S.D. CICLI TADDEI). Najstaršiu kategóriu muži Masters 65 – 69 vyhral Švéd Kjell Friberg (Länna Sport CK).

Muži Elite, muži Masters 30 – 34 a muži Masters 35 – 39 bojovali na trati dlhej 134 kilometrov. Majstrom Európy MTB XCM 2017 sa stal vo Svite Portugalčan Tiago Ferreira s časom 5:40:12 hod. Druhý Rakušan Alban Lakata (topeak ergon racing team) bol pomalší o 3:37 min. Tretí Nemec Karl Platt (Team BULLS) zaostal za víťazom 6:48 min. Najlepším Slovákom bol na 15. mieste MARTIN HARING (Dukla Banská Bystirca) so stratou 21:57 min.

V kategórii muži Masters 30 – 34 bol prvý český biker Adam Pilčík (Symbio+BMC), muži Masters 35 – 39 ovládol Španiel Javier Busto Ramos (EXTOL-LA GRAMOLA TEAM).

Translate »